Chlieb a hry

Autor: Ľuboš Mikuška | 14.3.2014 o 10:00 | (upravené 14.3.2014 o 12:13) Karma článku: 4,15 | Prečítané:  687x

Ide o to, že (priznajme si to všetci) Slovan svojím rozhodnutím odísť do KHL potopil slovenský ligový hokej, ktorý i bez toho mal veľké problémy. Či máme radi Slovan alebo nie, tak Slovan je (dúfam, že nie "bol") vlajkovou loďou slovenského hokeja a bez neho liga nič neznamená.

Som Bardejovčan a už takmer desať rokov žijem v Bratislave. Konštatujem to hneď na začiatku, aby bola zrejmá táto skutočnosť. Všetci, ktorí sa ako-tak asociujeme so športom máme vnútornú potrebu fandiť. Buď tímom, alebo jednotlivcom. Či už za to, že sú z rovnakého mesta, alebo na základe sympatií k hráčom, ktorí zaň hrajú. Nech je ako je, ich úspechy a pády sú často aj našimi vlastnými. Asi to bol prejav jedného z našich prezidentských kandidátov, ktorý naštartoval tento blog, alebo môj dlho sa rodiaci názor, no v každom prípade si myslím, že nikto z nás, nielen Bardejovčanov žijúcich v Bratislave, ani samotných Bratislavčanov by sa nemal tešiť na zápasy Slovana Bratislava v KHL, tak ako to povedal on. Každý z nás by ich mal totiž ignorovať.

Tento blog nie je o antipatiách voči Slovanu, či už futbalovému alebo hokejovému iba kvôli tomu, že je, nuž... Slovan. Koniec koncov, človek niekedy fandí mužstvám a ani za to nemôže, lebo povedzme si rovno, sympatie nepustia. Toto je o tom ako sa Slovan a teraz ide najmä o ten hokejový, dedinsky povedané vy^%$bal na slovenský hokej a o tom, ako si to mnohí z nás ani nevšimli a ešte mu chodia za to platiť a tlieskať.

Nedávno som zastihol pri prepínaní televíznymi kanálmi vyjadrenie p. Paštinského, ktorý je v slovenskom ľadovom hokeji, ako sa hovorí „jeden z kompetentných“, ako s kamennou tvárou tvrdí, že o dobrej úrovni slovenskej najvyššej hokejovej súťaže svedčí aj fakt, že na Olympiáde v Soči sa z hráčov hrajúcich v jej mužstvách zú častnili dvaja. Boli brankári. Zo Sloviska a Lotyšska. Nechcem sa dotknúť úrovne najvyšších súťaží daných krajín, ale dovolím si tvrdiť, že Slovinci veľa hokejových brankárskych internacionálov nemajú. Ďalšie fakty o kvalite som sa nedozvedel, lebo to už asi pán Paštinský s vymyšľaním nechcel preháňať. O (ne)dobrej úrovni našej najvyššej súťaže svedči už len fakt, že tradičná bašta hokeja Trenčín, bojuje o záchranu. Možno by to nebolo v histórii športu nič netypické, no bez potreby ďalšieho rozmazávania to však svedčí, že liga ako vravia amíci, sucks.

A tu prichádzame k bodu prečo za tento stav môže, samozrejme, že nie stopercentne Slovan.

Ešte však predtým mala odbočka. Športoví fanúšikovia vedia, že podstatou fandenia a túžby po úspechu každého fanúšika je to aby malo vaše mužstvo šancu vyhrať. Mať šancu vyhrať neznamená, že vždy vyhráte, to nikdy nie je možné. Znamená to však, že vždy tu ta šanca je. Šanca na úspech je to, čo vám dáva energiu fandiť a očakávať pri troche športového šťastia úspech. Chcete šancu, že nebudete kvôli nedostatku financií, či zlému manažmentu každoročne poslední a už na začiatku ligového ročníka odsúdený na neúspech. Preto napriek mojej prirodzene protrhovej a pravicovej povahe som zástancom platového stropu, ktorý dáva aspoň po finančnej stránke tímom možnosť mať v tejto oblasti rovnaké podmienky. Je fajn, keď každoročne vidíte v Lige majstrov Real Madrid, Barcelonu alebo Bayern pokiaľ im fandíte. Ak ste však fanúšikom Getafe, tak už v septembri viete, že vaše mužstvo nikdy neuvidíte víťaziť v Lige Majstrov. A keďže hovoríme o Španielsku, tak ani v tej svojej. Ale to je už o inom.

Späť k Slovanu. Ten nikdy nemal rovnaké podmienky ako napríklad Nitra. Viac obyvateľov, vyšší priemerný príjem a teda možnosť vyššieho príjmu zo vstupného mu vždy dávala lepšiu štartovaciu pozíciu ako napríklad takej Skalici. Ale napriek tomu bol to Slovan, ktorý napriek často svojmu kontroverznému postaveniu u fanúšikov druhej strany pomáhal tím druhým mužstvám už len kvôli tomu, že plnil štadióny všade kam prišiel. Nechcel by som, aby to vyznelo tak, že človek nesmie robiť veci, ktoré mu vyhovujú a hľadieť pritom iba na blaho iných, no myslím si, že by sa na niečo také malo hľadieť, ak mu tí iní postavia halu. Znova chcem zdôrazniť, že nejde o to či je niekto východniar alebo západniar a či niekto fandí Slovanu alebo Zvolanu. Ide o to, že (priznajme si to všetci) Slovan svojím rozhodnutím odísť do KHL potopil slovenský ligový hokej, ktorý i bez toho mal veľké problémy. Či máme radi Slovan alebo nie, tak Slovan je (dúfam, že nie "bol") vlajkovou loďou slovenského hokeja a bez neho liga nič neznamená.

A o čo mi vlastne týmto dlhým úvodom ide? Ide mi o to, že Slovan uprednostnil viac peňazí z KHL a obrátil sa chrbtom k slovenskému hokeju. A ešte sme sa mu všetci pritom poskladali na halu bez ktorej by tú KHL nemohol hrať. Vadí mi, že nikomu nevadí ako Slovan s nami vybabral. Vadí mi, že tu nikomu nevadí, ako si Slovan nechal za peniaze nás všetkých, Bardejovčanov žijúcich v Bratislave, ale aj Košičanov, Žilinčanov a Brezovčanov postaviť novú halu, dovolil nám si v nej pozrieť pár zápasov majstrovstiev sveta a potom povedal Ďakujem a odišiel s ňou hrať KHL. Je síce fajn, že my v Bratislave si naň môžeme prísť pozrieť Kovaľčuka a iné hviezdy KHL, ale milšie by mi bolo, ak by sa tam konalo napríklad finále Košice – Slovan. Vadí mi, že niekto ospevuje úroveň s akou sa „u teba na Slovane postarajú“ a pritom zvyšok slovenskej ligy smeruje dostratena a k hokeju, ktorý teraz chradne a nedá sa pozerať.

Na záver chcem povedať, že nerád by som bol, aby to vyznelo, že za všetko môže Slovan. To určite nie. Tvrdím ale, že tak ako v mnohých iných oblastiach života na Slovensku i tu sa uprednostnili osobné záujmy pred záujmami ohromnej väčšiny a že je to ďalšou ukážkou toho, že pokiaľ dostaneme náš „chlieb a hry“, tak je nám jedno, že nás okrádajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?